Online resursseja oppimiseen

Suomessa on onneksi verrattain hyvä tilanne koulujen suhteen: Suurin osa ala- ja yläkoululaisista on saanut jatkaa lähiopetuksessa koko lukukauden. Toisen asteen opiskelijoilla haasteita on enemmän, ja lisäksi altistumisista johtuvat karanteenit voivat koske minkä ikäisiä lapsia ja nuoria tahansa. Etäopetukseen siirrytään usein yllättäen.

Oheen on kerätty joitakin online resursseja etäoppijoille ja heidän huoltajilleen:

Vinkkejä opiskeluun ja erityisesti etäopiskeluun: nuortennetti.fi

Online laskureita kuten prosenttilaskut ja kaavat: laskuri.org

Opiskele Areenassa Etäkoulu: areena.yle.fi

Huoltajan selviytymisopas kotiopetukseen: lskl.fi (Lastensuojelun keskusliitto)

Online resursseja oppimiseen

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Siirry sivun alkuun